چشم و سردرد

سردردیکی از شایعترین شکایات بیماران در مراکز چشم پزشکی و اپتومتری است. اگرچه علل بسیاری از سردردها ممکن است مشکلات غیر چشمی باشد لیکن در برخی موارد بیماریهای چشمی و اختلالات بینائی موجب بروز سردرد میشوند.از آن جمله عیوب انکساری بینائی / نارسائی های تقارب / اسپاسم تطابق /یووئیت قدامی و ... که با معاینات دقیق چشم و بینائی وارائه درمانهای مناسب سردرد ازبین خواهد رفت . این درمانها ممکن است تجویز عینک مناسب / ارائه تمرینات ورژنسی و یا دارو باشد.

اما هدف من از آوردن این بحث حساس کردن همکاران عزیز به سردرد هائی است که ممکن است در صورت ساده انگاری نه تنها بینائی بلکه حیات بیمار راهم تهدید نماید . از میگرن / سردردهای cluster & tension / سینوزیت / نورالژی عصب تریژمینال / بیماریهای افسردگی و ...که خطر نسبتا کمی برای بینائی و حیات بیمار دارند بگذریم به دسته ای از سردردها خواهیم رسید که با بیماریهای بسیار مهمی همراه هستند وجدی گرفتن این نوع سردردها و ارجاع متناسب و بموقع برای درمانهای تخصصی الزاما مورد انتظار است.

سردردهای تهدید کننده بینائی و یا حیات بیمار ممکن است در بیماری های زیر ایجاد شود:

 

گلوکوم زاویه بسته حاد : این بیماری توام با کاهش دید/سردرد/ چشم درد/مردمک فیکس و نیمه باز /فشارچشم بالاتر از 40 میلی متر جیوه است.

بیماری انسدادی کاروتید و سندرم چشمی ایسکمیک

فشار خون بدخیم: افزایش قابل ملاحظه فشارخون که غالبا همراه با خون ریزی شبکیه / cotton/wool spot و تورم عصب بینائی است به صورت شایعی با سر دردهای ناحیه پس سری occipitalهمراه است.

Giant cell arteritis:این بیماری در افراد بالای 50 الی 55 سال به وجود می آیدو ممکن است توام با ESR و CRP بالا و اختلالات پلاکتی باشد. این بیماری در حقیقت یک نوروپاتی ایسکمیک عصب بینائی است.

افزایش فشار داخل مغز: ممکن است همراه با ادم پاپی یا فلج عصب ششم مغزی باشد. در این بیماری سردرد صبحها شدید تر است و با مانور والسالوابیش تر میشود.

اختلالات عفونی سیستم عصبی مرکزی CNS : مانند مننژیت / انسفالیت و یا آبسه مغزی همراه با تب/ سردرد/ سفتی گردن / تغییر در وضعیت رفتاری و روانی بیمار / فتوفوبی و علائم عصبی است.

اختلالات ساختمانی مغز: مانند تومور / آنوریسم و مالفرماسیون های شریانی-وریدی معمولا با تغییرات رفتاری و روانی / سردرد و علائم افزایش فشار داخل مغز همراه است.علائم عصبی در هنگام سردرد و حتی پس از خاتمه حملات سردرد وجود دارند.

خونریزی ساب آراکنوئید : با سردرد فوق العاده شذید / سفتی گردن / اختلالات رفتاری و به ندرت خونریزی ساب هیالوئید در معاینات فاندوس همراه است و معمولا مربوط به پارگی آنوریسم مغزی است .

هماتوم اپی دورال و ساب دورال : معمولا به دنبال ضربه های ناحیه جمجمه ایجاد میشود.

 

 

/ 0 نظر / 50 بازدید