عفونت هاي قرنيه ناشي از لنز تماسي<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 (ترجمه خانم ازاده رعدي  /  اپتومتريست)

 

يك گروه از محققان استراليايي و نيوزيلندي در مورد ارتباط عفونت قرنيه و استفاده از عدسيهاي تماسي تحقيقات وسيع وكاملي انجام داده‌اند كه نتايج آن بصورت زير ميباشد :

1-       استفاده ازCL  در طول شب خطر عفونت قرنيه را بالا ميبرد .

نتايج نشان داده است خطر عفونت قرنيه در بيماراني كه لنز تماس روزانه ( DW ) استفاده مي‌كنند يك در 10000 ميباشد در حاليكه اين خطر در بيماراني كه لنز را بصورت شبانه روزي ( EW) استفداه مي كنند 4 تا 5 برابر بيشتر ميشود و به 4 تا 5 در 10000 ميرسد . بر طبق اين تحقيقات نوع باكتري در شدت بيماري تاثير دارد و بطور گلي باكتريهاي گرم در مثبت شدت بيماري بيشتري نسبت به باكتريهاي گرم منفي ايجاد مي كنند و نوع باكتري نيز تاثير دارد مثلاً سود و موناس هم طول بيماري را افزايش مي دهد و هم ميتواند باعث از دست رفتن ديد و عوارض جبران ناپذيري شود . بنابر اين تشخيص بموقع و استفاده از آنتي بيوتيكهاي مناسب و بموقع در كاهش شدت بيماري تاثير دارد لذا كسي كه براي بيماري CL   تجويز ميكند بايد توصيه هاي لازم را بكند تا بيمار در صورت مشاهده هرگونه عامل مشكوك مثلاً وجود درد هنگام استفاده از لنز سريعاً به متخصص چشم پزشك مراجعه كند .

2-       بهداشت

طبق اين بررسي رعايت بهداشت تاثير زيادي در جلوگيري از عفونت قرنيه دارد و براي مثال درصد عفونت قرنيه در افرادي كه قبل از استفاده از لنز دستهاي خود را مي شويند كمتر ميباشد و برعكس ريسك عفونت در افرادي كه سيگاري ميباشند بيشتر است .

3-       تهيه لنز از طريق اينترنت

طبق اين بررسي افرادي كه لنز خود را از طريق اينترنت خريداري مي‌كنند بيشتر دچار عفونت ميشوند چون براي اين افراد توضبيحات لازم و كافي در مورد نحوه استفاده و نگهداري و مراقبت لازم توضيح داده نمي‌شود .

4-       كاهش شمارش سلولهاي اندوتليوم

80 % بيماران كه دچار زخم قرنيه ميشوند شمارش سلولهاي آندوتليوم آنها كاهش مي يابد و اين كاهش شمارش با عفونت قسمت قدامي چشم در ارتباط ميباشد و علت آن ميتواند ثانويه به توكسي سيتي توكسين باكتريها و يا ترشح mediator  CYtopathic    توسط لمفوسيتها باشد .

5-       جنس و متريال لنز در شدت و ايجاد عفونت قرنيه تاثير دارد

بر طبق اين تحقيقات بهبود كيفيت لنز تاثير ويژه اي در كاهش خطر ابتلا به عفونت قرنيه دارد لنزهايي با قدرت بالاي عبور اكسيژن خطر ابلات به عفونت قرنيه را كاهش مي‌دهند .

/ 1 نظر / 26 بازدید
افسانه نوری

سلام اطلاعات مفیدی از مطالب مطرح شده دریافت کردم با تشکر فراوان افسانه نوری