همه متفاوت هستيم و هيچكس كامل نيست <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در جائيكه بحث از بينائي است و ديدن ، سخن از نابينائي و نديدن بسي مشكل خواهد بود . اما براستي مرز بين ديدن و نديدن كجاست ؟ !

نيك مي‌دانيم در عالم بينائي ، حتي بين هر رديف از علائم E  و پله هاي  VA چندين مرحله از ديدن قابل تصور است و از طرفي بر اساس تئوريهاي موجود ، كسي كه بزرگترين علامت E را نمي‌بيند ، قانوناً نابينا تلقي ميشود و اگر  CF تا NLP باشد ، نابينا‌تر ! به هر حال  در طيفي از بينائي .

پس در اين تنوع ديد ، چه در عالم بينائي و چه نابينائي ، چه خبرها، رده بنديها و گسترده‌اي كه نيست و در اين وادي ، فرق است ميان نديدن و نابينائي ، نديدن و ناتواني ، نديدن و گوشه گيري

حرف من اين است ، نابينائي بيچارگي  نيست ، نابينا انساني است با چشمهائيكه نمي بيند يا كم مي بيند . نديدن چشم او فقط يك ويژگي از انواع ويژگيهائي است كه همه افراد را از هم متمايز مي‌نمايد . اما او هست چون مي‌انديشد و براي حضور در جامعه و برخورداري مساوي از امكانات آن ، از همه ابعاد وجودي خود بهره مي‌گيرد . او ميتواند يك شهروند فعال جامعه باشد ، اگر حقوق مدني او را بيينيم و شعار ( يك جامعه براي همه ) را ناديده نگيريم .

با عرض شرمندگي از روشندلان عزيز بخصوص نابينايا‌نيكه مي‌شناسمشون ، خانم نابينائيكه شاعره توانائي است يا آن يكي  كه ليسانس زبان انگليسي است و آقاي روشندلي كه حافظ كل قران كريم است ، ليسانس حقوق است و يا دانشجوي در حال تحصيل

اين مطالب را بدان جهت آوردم كه در مواجهه و معاينه افراد كم بينا يا نابينا احياناً رفتارهاي غير مسئولانه نداشته و مراقب خود باشيم ! و همچنين بهانه‌اي شد كه بعداً بتوانم در مورد نحوة ايجاد ارتباط مناسب و متقابل با اين عزيزان سخن بگويم ، فعلاً تا سلامي ديگر ، به سلامت .

/ 4 نظر / 2 بازدید
منی که نمیشناسی ام

سلام راستی از اينکه بعد از مدتها تونستم بيام خيلی خوشحالم ميبينم که شما فعال بوده ايد ..راستی ما دو تا اره ما دو م ع ی ت چقدر متفاوتيم؟

غزاله

سلام.ممنون که به من سر زدی واقعا هم همينتوره و بايد مواظب رفتارمون باشيم.بازم بهم سر بزن.

مادر یک روشندل

سلام جناب آقای معییت ! مطلب قابل توجهی رو شروع کرديد هر چند هميشه حول همين محور مينوشتيد . لينک شما رو کنار صفحه مامان خاتون گذاشته ام در فرصت مناسب در بلاگ روشندل هم خواهم گذاشت تا هميشه از مطالبتون استفاده کنم . موفق باشيد .

فریبااحمدی

با سلام ،کاش همانطور که براحتی با تجویز مثلا یک شماره ۲- دید count fingerرا به ۱۰/۱۰ ام می رسانيم.میتوانستیم یک کمبود بصیرت را هم اصلاح کنيم.ممنون ازاينکه اپتومتری ايران و خودت را لينک دادی.کار خوبی کردی البته میخواستمoptiranاسمش را در عنوان بگذارم که ظاهرا حذف شد.