اپتومتريست در بهزيستي

كلينيك اپتومتري و عينك طبي ديدگستر مجهز به دستگاههاي پيشرفته و كامپيوتري آماده ارائه خدمات پزشكي درماني در زمينه چشم و بينائي ميباشد نشاني   مشگين شهر خيابان خيام    تلفن 32543294 (045) فاكس 32543293 اپتومتريست محمد معيت Didgostar Eye Care Optometry
۱٤ آبان ۱۳۸٢

 

Pin  hole

  در دستورالعمل نحوة پذيرش و كمك مالي به معلولين در قسمت سطح بندي معلوليتها ، اختلال بينايي به خفيف / متوسط / شديد / خيلي شديد تقسيم بندي شده است و در ذيل جدول آمده است كه ‹‹ لازم به ذكر است ، در تمامي موارد بالا ، ديدن با بهترين اصلاح يا پين هول در نظر گرفته شده است ›› واقعيتش بعنوان يك اپتومتريست از  آمدن كلمه پين هول و آن ديسك سياه مغضوب كه در طول تاريخ مورد نامهربانيهاي كلينيسين ها واقع گرديده ، بسيار خوشحال شدم هم از اين بابت كه بالاخره pin  hole نيز در يك جاي رسمي موجوديت خويش را به اثبات رسانده و هم از اين نظر كه ظاهراً در تنظيم دستورالعمل افراد متخصص دست داشته‌اند.

اما براستي پين هول چيست كه گاهاً از طرف دوستان حوزة توانبخشي نيز مورد سوال قرار ميگيرد .

منظور از پين هول يك ديسك سياه رنگ با سوراخي به قطر يك ميلي متر در وسط آن است كه در آزمايش  تفكيك علت كاهش بينائي و تعيين حداكثر امكان بهبود بينائي افراد بكار مي‌رود . با اين تست مي‌خواهيم تشخيص دهيم كه آيا افت ديد بيمار ناشي از فقدان عينك مناسب است يا خير ؟

در اين تست ، ديسك پين هول را جلوي يك چشم بيمار مي‌گذاريم و چشم ديگر را مي‌بنديم ، حدت بينائي با پين هول آزمايش مي‌شود . اين وسيله فقط به پرتوهاي مركزي نور اجازه ورود به چشم را مي دهد ، طوري كه حتي در صورت وجود يك عيب انكساري تصحيح نشده، تصوير اپتيكي واضحي روي شبكيه تشكيل ميشود .چنانچه ديد فرد با اين روش به سطح طبيعي برسد يا بهتر شود ، نشان دهندة اين است كه همه يا قسمتي از كاهش ديد ناشي از عيب انكساري بوده است و تصحيح اين اختلال بايد ديدي متناسب با ديد پين هول ايجاد كند . استثنائاً در كراتوكونوس (keratoconus ) به عنوان عيب انكساري نمي ‌توان با استفاده از پين هول بينائي را بهبود بخشيد. در صورتي كه ديد بيماربا اين وسيله افزايش نيابد ، اختلال ديد مربوط به آمبليوپي يا يك ضايعه ارگانيك مثل بيماريهاي شبكيه يا عصب اپتيك ميباشد ، حتي ممكن است در بعضي موارد مثل كدورت هاي عدسي يا زجاجيه، بكار بردن پين هول ديد را كاهش ‌دهد. طبيعي شدن حدت بينائي با استفاده از پين هول ( با يا بدون اصلاح ) بيانگر اين است كه :

1)          در محور بينائي ، قرنيه ، عدسي و ساير محيط هاي چشم تقريباً شفاف هستند و امكان تشكيل تصوير روي شبكيه را فراهم مي نمايند .

2)          ناحيه فووه‌آ و ارتباطات عصبي آن با مغز تقريباً سالم هستند .

3)          درك بينائي توسط مراكز عالي تر سالم هستند.  

 

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيكمن يك اپتومتريست هستم با حرفه من آشنا شويد
:وبلاگ دوستان اپتومتريست احمدي
توانبخشي ايران
بهزيستي مشكين شهر
ايران سافت لنز
مادر يك روشندل
اپتومتري ايران
اخبار اپتومتري
دكتر كمالي
دانشگاه شهيد بهشتي
دانشگاه علوم بهزيستي
سازمان نظام پزشكي
بهزيستي استان اردبيل
چشم پزشكي نور
بيماريها
Allaboutvision
optometrist
review of optometry
eyedesigns
pconsupersite
Low-vision
myeyenet
eyecareinfo
Google
yahoo
Blogger
سهراب سپهري